Načo sú nám kurzy o výchove?

Autor: Martina Vagačová | 15.9.2016 o 18:21 | Karma článku: 1,75 | Prečítané:  936x

Všeobecne prijímané presvedčenie je, že rodičmi sa stávame automaticky narodením dieťaťa. Je to však skutočne pravda?

V každej spoločnosti existujú rôzne stereotypy, zabehnuté schémy či tradície, ktoré majú svoj význam. Zároveň však nie celkom reflektujú nové potreby ľudí a niekedy môžu byť aj brzdou rozvoja.

Jedným z takýchto presvedčení je, že rodičmi sa stávame automaticky narodením dieťaťa. Zdá sa nám, že to musí nejako samo fungovať, keď to fungovalo našim rodičom s nami a nedopadlo to až tak zle (pri pohľade na seba J). Áno, sčasti je to pravda, ale ruku na srdce, mohlo to byť aj lepšie. Po chvíľke zamyslenia by sme si vedeli spomenúť na množstvo trapasov, ublížení, nevhodných rozhodnutí a v neposlednej rade aj väčšej potreby porozumenia a prejavov lásky.

Je jasné, že nebudeme plakať nad rozliatym mliekom a  vyčítať čo-to našim rodičom. V ich dobe prakticky neexistovali možnosti rodičovského vzdelávania, fungovali isté spoločenské autority (rodič, učiteľ, farár), schémy (odmeny a tresty, poslušnosť) a v neposlednej rade aj spoločnosť sa vyvíjala menej dynamicky a konzervatívne, bez potreby neustálych zmien.  

Dnešná doba prináša vlastné výzvy aj príležitosti. Zanikli mocenské autority, demokratizácia spoločnosti zrovnoprávnila jednotlivé spoločenské stavy (teda aj deti a rodičov) a digitalizácia umožnila prístup k celému svetu bez logickej a potrebnej selekcie informácii.

Je teda možné v tomto novom stave pristupovať rovnakým spôsobom k výchove detí bez poznania ako to funguje, kde sú príležitosti a kde zasa nástrahy, prípadne ako vznikajú havárie? Cítime sa isto a komfortne? Poznáme nástroje a metódy, ktoré nás dovedú k vytúženému cieľu?

Použijem triviálny príklad. Dnes je úplne samozrejmé, že každý, kto chce jazdiť autom, musí mať vodičský preukaz. Najprv absolvuje kurz autoškoly, kde sa učí nielen teóriu, ale aj precvičuje jazdenie, a v neposlednom rade musí prejsť aj skúškami. Takto si to spoločnosť zaviedla preto, lebo bez týchto náležitostí dochádzalo k zbytočným haváriám, veľkým škodám či až k tragédiám. Dnes nikto nepochybuje, že je to potrebné aj  keď pri nástupe automobilizmu nič také neexistovalo. Šoférom sa teda nestávame automaticky kúpou auta, ale potrebujeme „šoferák“.

Takou istou paralelou v rodičovstve, by mohlo byť absolvovanie kurzu o výchove a získanie „rodičák-u“, ak chceme dieťa bezpečne sprevádzať na ceste životom a mať želané výsledky. Veď kto by sa nechcel cítiť v rodičovskej úlohe príjemne a pohodlne? Kto by rád nevedel ako vychovať zodpovedné, spolupracujúce a šťastné dieťa, či vytvoriť šťastný domov so zázemím podpory, porozumenia a lásky?    

Jednou z možností takéhoto vzdelávania je aj koncept efektívneho rodičovstva, založený na rešpektujúcom a bezpodmienečne prijímajúcom prístupe. Učí rodiča sprevádzať dieťa na jeho individuálnej ceste. Robí to predovšetkým prostredníctvom rešpektovania jeho jedinečnosti (talenty, schopnosti, vlastnosti ), učí ho rozmýšľať a rozhodovať sa o tom, čo je správne a dôležité. Kladie dôraz na preberanie potrebnej zodpovednosti, čím pomáha dieťaťu osamostatňovať sa a cítiť svoju dôležitosť v rámci spoločenstva, v ktorom žije. To všetko v atmosfére bezpodmienečného prijatia a dôvery, ktoré tvoria základ vzťahu medzi dieťaťom a rodičom. Naše deti sú totiž prirodzene milujúce, zvedavé, chcú spolupracovať a prežívať pocit, že sú súčasťou rodiny. Keď pochopíte a praktizujete základné princípy tohto prístupu, budete skutočne príjemne zaskočení zmenami, ktoré u vás nastanú.

Takéto kurzy učia o princípoch, nechávajú priestor na ich vyskúšanie a nácvik. Pod vedením vyškoleného lektora oboznamujú so základnými zručnosťami pozitívnej výchovy. Rodičia tiež prinášajú a riešia svoje vlastné problémy pomocou lektora a skupiny, čím získavajú neoceniteľné podnety a riešenia do svojho konkrétneho života s dieťaťom.

Svet okolo nás a v nás sa mení rýchlejšie ako sa zdá, vyžaduje si nás pripravených. Nečakajme, že sa to spraví samo, prípadne, že to niekto (napríklad ulica, kamaráti, škola) spraví za nás. Jedno z najdrahších, čo v živote máme – naše deti- predsa nenecháme „v štichu“. Dajme im to čo im patrí, spravme pre nich to, čo sa od nás očakáva – darujme im vedomú výchovu.

 

www.efektivne-rodicovstvo.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?