Súrodenecké hádky, boje a rivalita - nevyhnutnosť alebo rodičovská výzva?

Autor: Martina Vagačová | 18.1.2016 o 0:00 | (upravené 18.1.2016 o 22:39) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  1014x

Niektoré názory odborníkov tvrdia, že súrodenecká rivalita je len pokus o získanie rodičovskej pozornosti. Najväčšou chybou rodiča je, ak sa zamieša do súrodeneckého konfliktu. 

Najprv nevinná hra, potom doťahovanie sa, ktoré prechádza do vyšších decibelov, kriku a nakoniec bitka či iné ručné - stručné vybavenie problému. Poznáte to? Pre každého rodiča, ktorý má viac ako jedno dieťa je to v istej fáze ich vývoja celkom bežná súčasť dennej rutiny. Vzniká prirodzenou vekovou rozdielnosťou záujmov, alebo práve prílišnou vekovou blízkosťou a záujmom o tie isté veci. Rovnako nemalý podiel vnáša i fakt, že rodičovský pár je len jeden, a poskytuje primárnu vzťahovú väzbu. Niet divu, že každé dieťa ich túži mať čo najviac pre seba. Je len na rodičovi, ako dokáže vysvetliť, že podiel jeho lásky voči konkrétnemu dieťaťu nestojí na tom, že musí byť lepší, zaujímavejší, alebo krajší ako jeho brat či sestra. Že je to o tom, že dieťa vie, že je jediný originál na tomto svete, a to je to, čím je zaujímavé a príťažlivé aj pre ostatných.

Ako na súrodeneckú rivalitu milí rodičovskí súputníci? Mám tu niekoľko osvedčených odporúčaní, ktoré fungujú , niekedy priam zázračne.

  1. Nenechajte sa vtiahnuť do role sudcu pri detských konfliktoch. Nie je totiž šanca, že pochopíte, čo sa medzi deťmi v tom momente deje. Vždy si vypočujete dva veľmi odlišné príbehy, v ktorom  každý bude mať svoju súkromnú pravdu. Pascou je, že súčasne niekto vyzerá právom ublížený. Veľakrát však zdanie klame. Nie je výnimkou, že práve slabší súrodenec má iné ako silové páky na to, aby to silnejšiemu natrel. Najčastejšie získa rodičovskú spravodlivosť na svoju stranu práve tým, že vyprovokuje súpera, a nechá sa dobre udrieť, aby mohol plakať ako zmyslov zbavený. Odoláte takémuto jasnému argumentu? Málokedy. A rodič potom nastolí spravodlivosť, ktorú by dieťa nikdy nevymyslelo.
  2. Keď už musíte do sporu zasiahnuť, zamerajte sa vždy na problém a podporujte deti v riešení. Nemyslite za ne, neraďte, ale ich sprevádzajte problémom, aby sa naučili konštruktívnemu a rešpektujúcemu spôsobu hľadania. Oni sú najlepšími vlastníkmi riešení, keďže vedia, o čo im ide.
  3. Neporovnávajte. Dávať súrodencov vzájomne sebe za príklad: „Pozri sa ako to Veronika robí, ide jej to ako od ruky“, vyzerá naoko neškodne. Ako však vieme, nakoľko sa porovnávané dieťa snaží? Či sa náhodou neusiluje zo všetkých síl. Potom jeho rozmýšľanie vedie k  úvahám: „ Veď keby Veroniky nebolo, nemám žiaden problém.“ Ak uznávame, že každý človek má svoju originálnu výbavu kombinovanú s jemu vlastným temperamentom, porovnanie môže byť veľmi frustrujúce alebo aj úplne nevhodné.
  4. Povzbudzujte a oceňujte, aby deti vedeli, že nielen výkon ( výsledok) má svoju cenu. Aby vedeli, že snaha a odovzdanosť cieľu prináša úspech, zmúdrenie, novú zručnosť a silu v podobe väčšej sebaistoty a odolnosti nepriazni okolností. Ak sa sústredíme na pochopenie úsilia dieťaťa v danom momente, dávame mu dôveru v jeho vlastné sily a výbavu. Dôvera rodiča spôsobuje rozvoj spolupráce a pozitívnej motivácie.
  5. Počúvajte radosti, bolesti a pochybnosti detí vždy, keď vás oslovia. Dávate im najavo, že ich život je pre vás dôležitý, že sa o ne zaujímate? Zároveň máte možnosť ich podporiť v hľadaní vlastných riešení problémov, ktoré sa týkajú výlučne ich a inej osoby (súrodenca). Týmto priamo rozvíjate ich samostatnosť a zodpovednosť.

Na záver zlaté domáce pravidlo: hovoríme spolu láskavo a ruky máme na hru, spoluprácu a pomoc. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?